← ls berbos mirandeses
çfalhecer
65 formas · 14 bezes ne l nuosso mirandés scrito
⚠ Este berbo stá cunjugado pula regra de la Cumbençon de 1999 i inda nun fui bisto por naide.
Formas nominais
Infinitivo
çfalhecer
3×
Particípio
çfalhecido
Gerúndio
çfalhecendo
Indicativo
Presente
you
çfalheço
tu
çfalheces
el/eilha
çfalhece
nós
çfalhecemos
bós
çfalheceis
eilhes/eilhas
çfalhécen
5×
Pretérito imperfeito
you
çfalhecie
tu
çfalhecies
el/eilha
çfalhecie
nós
çfalheciemos
bós
çfalheciedes
eilhes/eilhas
çfalhecien
Pretérito perfeito
you
çfalheci
tu
çfalheciste
el/eilha
çfalheciu
nós
çfalhecimos
bós
çfalhecistes
eilhes/eilhas
çfalhecírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
çfalhecira
tu
çfalheciras
el/eilha
çfalhecira
nós
çfalhecíramos
bós
çfalhecírades
eilhes/eilhas
çfalhecíran
Futuro
you
çfalhecerei
tu
çfalhecerás
el/eilha
çfalhecerá
nós
çfalheceremos
bós
çfalhecereis
eilhes/eilhas
çfalheceran
Conjuntivo
Presente
you
çfalheça
tu
çfalheças
el/eilha
çfalheça
nós
çfalhéçamos
bós
çfalhéçades
eilhes/eilhas
çfalhéçan
Pretérito imperfeito
you
çfalhecisse
tu
çfalhecisses
el/eilha
çfalhecisse
nós
çfalhecíssemos
bós
çfalhecíssedes
eilhes/eilhas
çfalhecíssen
Futuro
you
çfalhecir
tu
çfalhecires
el/eilha
çfalhecir
nós
çfalhecirmos
bós
çfalhecirdes
eilhes/eilhas
çfalhecíren
Condicional
you
çfalhecerie
tu
çfalheceries
el/eilha
çfalhecerie
nós
çfalheceriemos
bós
çfalheceriedes
eilhes/eilhas
çfalhecerien
Imperativo
tu
çfalhece
bós
çfalhecei
Infinitivo pessoal
you
çfalhecer
3×
tu
çfalheceres
el/eilha
çfalhecer
3×
nós
çfalhecermos
bós
çfalhecerdes
eilhes/eilhas
çfalhecéren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.