Formas nominais
Infinitivo
abariar
2×
Particípio
abariado
Gerúndio
abariando
Indicativo
Presente
you
abario
tu
abarias
el/eilha
abaria
nós
abariamos
bós
abariais
eilhes/eilhas
abarían
Pretérito imperfeito
you
abariaba
tu
abariabas
el/eilha
abariaba
nós
abariábamos
bós
abariábades
eilhes/eilhas
abariában
Pretérito perfeito
you
abariei
tu
abarieste
el/eilha
abariou
nós
abariemos
bós
abariestes
eilhes/eilhas
abariórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
abariara
tu
abariaras
el/eilha
abariara
nós
abariáramos
bós
abariárades
eilhes/eilhas
abariáran
Futuro
you
abariarei
tu
abariarás
el/eilha
abariará
nós
abariaremos
bós
abariareis
eilhes/eilhas
abariaran
Conjuntivo
Presente
you
abaríe
tu
abaríes
el/eilha
abaríe
nós
abaríemos
bós
abaríedes
eilhes/eilhas
abaríen
Pretérito imperfeito
you
abariasse
tu
abariasses
el/eilha
abariasse
nós
abariássemos
bós
abariássedes
eilhes/eilhas
abariássen
Futuro
you
abariar
2×
tu
abariares
el/eilha
abariar
2×
nós
abariarmos
bós
abariardes
eilhes/eilhas
abariáren
Condicional
you
abariarie
tu
abariaries
el/eilha
abariarie
nós
abariariemos
bós
abariariedes
eilhes/eilhas
abariarien
Imperativo
tu
abaria
bós
abariai
Infinitivo pessoal
you
abariar
2×
tu
abariares
el/eilha
abariar
2×
nós
abariarmos
bós
abariardes
eilhes/eilhas
abariáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.