Formas nominais
Infinitivo
abiar
3×
Particípio
abiado
Gerúndio
abiando
Indicativo
Presente
you
abio
tu
abias
el/eilha
abia
2×
nós
abiamos
bós
abiais
eilhes/eilhas
abían
Pretérito imperfeito
you
abiaba
tu
abiabas
el/eilha
abiaba
nós
abiábamos
bós
abiábades
eilhes/eilhas
abiában
Pretérito perfeito
you
abiei
tu
abieste
el/eilha
abiou
nós
abiemos
3×
bós
abiestes
eilhes/eilhas
abiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
abiara
tu
abiaras
el/eilha
abiara
nós
abiáramos
bós
abiárades
eilhes/eilhas
abiáran
Futuro
you
abiarei
tu
abiarás
el/eilha
abiará
nós
abiaremos
bós
abiareis
eilhes/eilhas
abiaran
Conjuntivo
Presente
you
abíe
tu
abíes
el/eilha
abíe
nós
abíemos
bós
abíedes
eilhes/eilhas
abíen
Pretérito imperfeito
you
abiasse
tu
abiasses
el/eilha
abiasse
nós
abiássemos
bós
abiássedes
eilhes/eilhas
abiássen
Futuro
you
abiar
3×
tu
abiares
el/eilha
abiar
3×
nós
abiarmos
bós
abiardes
eilhes/eilhas
abiáren
Condicional
you
abiarie
tu
abiaries
el/eilha
abiarie
nós
abiariemos
bós
abiariedes
eilhes/eilhas
abiarien
Imperativo
tu
abia
2×
bós
abiai
Infinitivo pessoal
you
abiar
3×
tu
abiares
el/eilha
abiar
3×
nós
abiarmos
bós
abiardes
eilhes/eilhas
abiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.