Formas nominais
Infinitivo
aborrecer
1×
Particípio
aborrecido
2×
Gerúndio
aborrecendo
Indicativo
Presente
you
aborreço
tu
aborreces
el/eilha
aborrece
5×
nós
aborrecemos
bós
aborreceis
eilhes/eilhas
aborrécen
Pretérito imperfeito
you
aborrecie
tu
aborrecies
el/eilha
aborrecie
nós
aborreciemos
bós
aborreciedes
eilhes/eilhas
aborrecien
Pretérito perfeito
you
aborreci
tu
aborreciste
el/eilha
aborreciu
nós
aborrecimos
bós
aborrecistes
eilhes/eilhas
aborrecírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
aborrecira
tu
aborreciras
el/eilha
aborrecira
nós
aborrecíramos
bós
aborrecírades
eilhes/eilhas
aborrecíran
Futuro
you
aborrecerei
tu
aborrecerás
el/eilha
aborrecerá
nós
aborreceremos
bós
aborrecereis
eilhes/eilhas
aborreceran
Conjuntivo
Presente
you
aborreça
tu
aborreças
el/eilha
aborreça
nós
aborréçamos
bós
aborréçades
eilhes/eilhas
aborréçan
Pretérito imperfeito
you
aborrecisse
tu
aborrecisses
el/eilha
aborrecisse
nós
aborrecíssemos
bós
aborrecíssedes
eilhes/eilhas
aborrecíssen
Futuro
you
aborrecir
1×
tu
aborrecires
el/eilha
aborrecir
1×
nós
aborrecirmos
bós
aborrecirdes
eilhes/eilhas
aborrecíren
Condicional
you
aborrecerie
tu
aborreceries
el/eilha
aborrecerie
nós
aborreceriemos
bós
aborreceriedes
eilhes/eilhas
aborrecerien
Imperativo
tu
aborrece
5×
bós
aborrecei
Infinitivo pessoal
you
aborrecer
1×
tu
aborreceres
el/eilha
aborrecer
1×
nós
aborrecermos
bós
aborrecerdes
eilhes/eilhas
aborrecéren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.