Formas nominais
Infinitivo
alebiar
2×
Particípio
alebiado
Gerúndio
alebiando
Indicativo
Presente
you
alebio
tu
alebias
el/eilha
alebia
nós
alebiamos
bós
alebiais
eilhes/eilhas
alebían
Pretérito imperfeito
you
alebiaba
tu
alebiabas
el/eilha
alebiaba
nós
alebiábamos
bós
alebiábades
eilhes/eilhas
alebiában
Pretérito perfeito
you
alebiei
tu
alebieste
el/eilha
alebiou
nós
alebiemos
bós
alebiestes
eilhes/eilhas
alebiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
alebiara
tu
alebiaras
el/eilha
alebiara
nós
alebiáramos
bós
alebiárades
eilhes/eilhas
alebiáran
Futuro
you
alebiarei
tu
alebiarás
el/eilha
alebiará
nós
alebiaremos
bós
alebiareis
eilhes/eilhas
alebiaran
Conjuntivo
Presente
you
alebíe
tu
alebíes
el/eilha
alebíe
nós
alebíemos
bós
alebíedes
eilhes/eilhas
alebíen
Pretérito imperfeito
you
alebiasse
tu
alebiasses
el/eilha
alebiasse
nós
alebiássemos
bós
alebiássedes
eilhes/eilhas
alebiássen
Futuro
you
alebiar
2×
tu
alebiares
el/eilha
alebiar
2×
nós
alebiarmos
bós
alebiardes
eilhes/eilhas
alebiáren
Condicional
you
alebiarie
tu
alebiaries
el/eilha
alebiarie
nós
alebiariemos
bós
alebiariedes
eilhes/eilhas
alebiarien
Imperativo
tu
alebia
bós
alebiai
Infinitivo pessoal
you
alebiar
2×
tu
alebiares
el/eilha
alebiar
2×
nós
alebiarmos
bós
alebiardes
eilhes/eilhas
alebiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.