← ls berbos mirandeses
almorçar
65 formas · 51 bezes ne l nuosso mirandés scrito
⚠ Este berbo stá cunjugado pula regra de la Cumbençon de 1999 i inda nun fui bisto por naide.
Formas nominais
Infinitivo
almorçar
10×
Particípio
almorçado
Gerúndio
almorçando
Indicativo
Presente
you
almorço
tu
almorças
el/eilha
almorça
nós
almorçamos
bós
almorçais
eilhes/eilhas
almórçan
Pretérito imperfeito
you
almorçaba
tu
almorçabas
el/eilha
almorçaba
nós
almorçábamos
bós
almorçábades
eilhes/eilhas
almorçában
Pretérito perfeito
you
almorcei
tu
almorceste
1×
el/eilha
almorçou
nós
almorcemos
bós
almorcestes
eilhes/eilhas
almorçórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
almorçara
tu
almorçaras
el/eilha
almorçara
nós
almorçáramos
bós
almorçárades
eilhes/eilhas
almorçáran
Futuro
you
almorçarei
tu
almorçarás
el/eilha
almorçará
nós
almorçaremos
bós
almorçareis
eilhes/eilhas
almorçaran
Conjuntivo
Presente
you
almorce
tu
almorces
el/eilha
almorce
nós
almórcemos; almorcemos
bós
almórcedes; almorceis
eilhes/eilhas
almórcen
Pretérito imperfeito
you
almorçasse
tu
almorçasses
el/eilha
almorçasse
nós
almorçássemos
bós
almorçássedes
eilhes/eilhas
almorçássen
Futuro
you
almorçar
10×
tu
almorçares
el/eilha
almorçar
10×
nós
almorçarmos
bós
almorçardes
eilhes/eilhas
almorçáren
Condicional
you
almorçarie
tu
almorçaries
el/eilha
almorçarie
nós
almorçariemos
bós
almorçariedes
eilhes/eilhas
almorçarien
Imperativo
tu
almorça
bós
almorçai
Infinitivo pessoal
you
almorçar
10×
tu
almorçares
el/eilha
almorçar
10×
nós
almorçarmos
bós
almorçardes
eilhes/eilhas
almorçáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.