Formas nominais
Infinitivo
ampobrecer
1×
Particípio
ampobrecido
Gerúndio
ampobrecendo
Indicativo
Presente
you
ampobreço
tu
ampobreces
el/eilha
ampobrece
nós
ampobrecemos
bós
ampobreceis
eilhes/eilhas
ampobrécen
Pretérito imperfeito
you
ampobrecie
tu
ampobrecies
el/eilha
ampobrecie
nós
ampobreciemos
bós
ampobreciedes
eilhes/eilhas
ampobrecien
Pretérito perfeito
you
ampobreci
tu
ampobreciste
el/eilha
ampobreciu
nós
ampobrecimos
bós
ampobrecistes
eilhes/eilhas
ampobrecírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
ampobrecira
tu
ampobreciras
el/eilha
ampobrecira
nós
ampobrecíramos
bós
ampobrecírades
eilhes/eilhas
ampobrecíran
Futuro
you
ampobrecerei
tu
ampobrecerás
el/eilha
ampobrecerá
nós
ampobreceremos
bós
ampobrecereis
eilhes/eilhas
ampobreceran
Conjuntivo
Presente
you
ampobreça
tu
ampobreças
el/eilha
ampobreça
nós
ampobréçamos
bós
ampobréçades
eilhes/eilhas
ampobréçan
Pretérito imperfeito
you
ampobrecisse
tu
ampobrecisses
el/eilha
ampobrecisse
nós
ampobrecíssemos
bós
ampobrecíssedes
eilhes/eilhas
ampobrecíssen
Futuro
you
ampobrecir
tu
ampobrecires
el/eilha
ampobrecir
nós
ampobrecirmos
bós
ampobrecirdes
eilhes/eilhas
ampobrecíren
Condicional
you
ampobrecerie
tu
ampobreceries
el/eilha
ampobrecerie
nós
ampobreceriemos
bós
ampobreceriedes
eilhes/eilhas
ampobrecerien
Imperativo
tu
ampobrece
bós
ampobrecei
Infinitivo pessoal
you
ampobrecer
1×
tu
ampobreceres
el/eilha
ampobrecer
1×
nós
ampobrecermos
bós
ampobrecerdes
eilhes/eilhas
ampobrecéren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.