Formas nominais
Infinitivo
anliar
2×
Particípio
anliado
Gerúndio
anliando
Indicativo
Presente
you
anlio
tu
anlias
el/eilha
anlia
nós
anliamos
bós
anliais
eilhes/eilhas
anlían
Pretérito imperfeito
you
anliaba
tu
anliabas
el/eilha
anliaba
nós
anliábamos
bós
anliábades
eilhes/eilhas
anliában
Pretérito perfeito
you
anliei
tu
anlieste
el/eilha
anliou
nós
anliemos
bós
anliestes
eilhes/eilhas
anliórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
anliara
tu
anliaras
el/eilha
anliara
nós
anliáramos
bós
anliárades
eilhes/eilhas
anliáran
Futuro
you
anliarei
tu
anliarás
el/eilha
anliará
nós
anliaremos
bós
anliareis
eilhes/eilhas
anliaran
Conjuntivo
Presente
you
anlíe
tu
anlíes
el/eilha
anlíe
nós
anlíemos
bós
anlíedes
eilhes/eilhas
anlíen
Pretérito imperfeito
you
anliasse
tu
anliasses
el/eilha
anliasse
nós
anliássemos
bós
anliássedes
eilhes/eilhas
anliássen
Futuro
you
anliar
2×
tu
anliares
el/eilha
anliar
2×
nós
anliarmos
bós
anliardes
eilhes/eilhas
anliáren
Condicional
you
anliarie
tu
anliaries
el/eilha
anliarie
nós
anliariemos
bós
anliariedes
eilhes/eilhas
anliarien
Imperativo
tu
anlia
bós
anliai
Infinitivo pessoal
you
anliar
2×
tu
anliares
el/eilha
anliar
2×
nós
anliarmos
bós
anliardes
eilhes/eilhas
anliáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.