Formas nominais
Infinitivo
ansinar
14×
Particípio
ansinado
3×
Gerúndio
ansinando
Indicativo
Presente
you
ansino
14×
tu
ansinas
el/eilha
ansina
2×
nós
ansinamos
bós
ansinais
eilhes/eilhas
ansínan
Pretérito imperfeito
you
ansinaba
tu
ansinabas
el/eilha
ansinaba
nós
ansinábamos
bós
ansinábades
eilhes/eilhas
ansinában
Pretérito perfeito
you
ansinei
1×
tu
ansineste
1×
el/eilha
ansinou
4×
nós
ansinemos
bós
ansinestes
eilhes/eilhas
ansinórun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
ansinara
tu
ansinaras
el/eilha
ansinara
nós
ansináramos
bós
ansinárades
eilhes/eilhas
ansináran
Futuro
you
ansinarei
tu
ansinarás
el/eilha
ansinará
nós
ansinaremos
bós
ansinareis
eilhes/eilhas
ansinaran
Conjuntivo
Presente
you
ansine
1×
tu
ansines
el/eilha
ansine
1×
nós
ansínemos; ansinemos
bós
ansínedes; ansineis
eilhes/eilhas
ansínen
Pretérito imperfeito
you
ansinasse
tu
ansinasses
el/eilha
ansinasse
nós
ansinássemos
bós
ansinássedes
eilhes/eilhas
ansinássen
Futuro
you
ansinar
14×
tu
ansinares
el/eilha
ansinar
14×
nós
ansinarmos
bós
ansinardes
eilhes/eilhas
ansináren
1×
Condicional
you
ansinarie
tu
ansinaries
el/eilha
ansinarie
nós
ansinariemos
bós
ansinariedes
eilhes/eilhas
ansinarien
Imperativo
tu
ansina
2×
bós
ansinai
Infinitivo pessoal
you
ansinar
14×
tu
ansinares
el/eilha
ansinar
14×
nós
ansinarmos
bós
ansinardes
eilhes/eilhas
ansináren
1×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.