Formas nominais
Infinitivo
bafear
2×
Particípio
bafeado
Gerúndio
bafeando
Indicativo
Presente
you
bafeio
tu
bafeias
el/eilha
bafeia
nós
bafeamos
bós
bafeais
eilhes/eilhas
baféian
Pretérito imperfeito
you
bafeaba
tu
bafeabas
el/eilha
bafeaba
nós
bafeábamos
bós
bafeábades
eilhes/eilhas
bafeában
Pretérito perfeito
you
bafeei
tu
bafeeste
el/eilha
bafeou
nós
bafeemos
bós
bafeestes
eilhes/eilhas
bafeórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
bafeara
tu
bafearas
el/eilha
bafeara
nós
bafeáramos
bós
bafeárades
eilhes/eilhas
bafeáran
Futuro
you
bafearei
tu
bafearás
el/eilha
bafeará
nós
bafearemos
bós
bafeareis
eilhes/eilhas
bafearan
Conjuntivo
Presente
you
bafeie
tu
bafeies
el/eilha
bafeie
nós
baféiemos
bós
baféiedes
eilhes/eilhas
baféien
Pretérito imperfeito
you
bafeasse
tu
bafeasses
el/eilha
bafeasse
nós
bafeássemos
bós
bafeássedes
eilhes/eilhas
bafeássen
Futuro
you
bafear
2×
tu
bafeares
el/eilha
bafear
2×
nós
bafearmos
bós
bafeardes
eilhes/eilhas
bafeáren
Condicional
you
bafearie
tu
bafearies
el/eilha
bafearie
nós
bafeariemos
bós
bafeariedes
eilhes/eilhas
bafearien
Imperativo
tu
bafeia
bós
bafeai
Infinitivo pessoal
you
bafear
2×
tu
bafeares
el/eilha
bafear
2×
nós
bafearmos
bós
bafeardes
eilhes/eilhas
bafeáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.