Formas nominais
Infinitivo
barear
18×
Particípio
bareado
1×
Gerúndio
bareando
1×
Indicativo
Presente
you
bareio
1×
tu
bareias
1×
el/eilha
bareia
7×
nós
bareamos
2×
bós
bareais
1×
eilhes/eilhas
baréian
1×
Pretérito imperfeito
you
bareaba
4×
tu
bareabas
1×
el/eilha
bareaba
4×
nós
bareábamos
1×
bós
bareábades
1×
eilhes/eilhas
bareában
1×
Pretérito perfeito
you
bareei
1×
tu
bareeste
1×
el/eilha
bareou
nós
bareemos
1×
bós
bareestes
1×
eilhes/eilhas
bareórun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
bareara
2×
tu
barearas
1×
el/eilha
bareara
2×
nós
bareáramos
1×
bós
bareárades
1×
eilhes/eilhas
bareáran
1×
Futuro
you
barearei
1×
tu
barearás
1×
el/eilha
bareará
1×
nós
barearemos
1×
bós
bareareis
1×
eilhes/eilhas
barearan
1×
Conjuntivo
Presente
you
bareie
4×
tu
bareies
1×
el/eilha
bareie
4×
nós
baréiemos
1×
bós
baréiedes
1×
eilhes/eilhas
baréien
1×
Pretérito imperfeito
you
bareasse
2×
tu
bareasses
1×
el/eilha
bareasse
2×
nós
bareássemos
1×
bós
bareássedes
1×
eilhes/eilhas
bareássen
1×
Futuro
you
barear
18×
tu
bareares
2×
el/eilha
barear
18×
nós
barearmos
2×
bós
bareardes
2×
eilhes/eilhas
bareáren
2×
Condicional
you
barearie
2×
tu
barearies
1×
el/eilha
barearie
2×
nós
bareariemos
1×
bós
bareariedes
1×
eilhes/eilhas
barearien
1×
Imperativo
tu
bareia
7×
bós
bareai
1×
Infinitivo pessoal
you
barear
18×
tu
bareares
2×
el/eilha
barear
18×
nós
barearmos
2×
bós
bareardes
2×
eilhes/eilhas
bareáren
2×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.