Formas nominais
Infinitivo
bulhir
14×
Particípio
bulhido
Gerúndio
bulhindo
Indicativo
Presente
you
bulho
3×
tu
bulhes
el/eilha
bulhe
1×
nós
bulhimos
bós
bulhis
eilhes/eilhas
búlhen
Pretérito imperfeito
you
bulhie
1×
tu
bulhies
el/eilha
bulhie
1×
nós
bulhiemos
bós
bulhiedes
eilhes/eilhas
bulhien
Pretérito perfeito
you
bulhi
tu
bulhiste
el/eilha
bulhiu
1×
nós
bulhimos
bós
bulhistes
eilhes/eilhas
bulhírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
bulhira
tu
bulhiras
el/eilha
bulhira
nós
bulhíramos
bós
bulhírades
eilhes/eilhas
bulhíran
Futuro
you
bulhirei
tu
bulhirás
el/eilha
bulhirá
nós
bulhiremos
bós
bulhireis
eilhes/eilhas
bulhiran
Conjuntivo
Presente
you
bulha
tu
bulhas
el/eilha
bulha
nós
búlhamos
bós
búlhades
eilhes/eilhas
búlhan
Pretérito imperfeito
you
bulhisse
tu
bulhisses
el/eilha
bulhisse
nós
bulhíssemos
bós
bulhíssedes
eilhes/eilhas
bulhíssen
Futuro
you
bulhir
14×
tu
bulhires
el/eilha
bulhir
14×
nós
bulhirmos
10×
bós
bulhirdes
eilhes/eilhas
bulhíren
Condicional
you
bulhirie
tu
bulhiries
el/eilha
bulhirie
nós
bulhiriemos
bós
bulhiriedes
eilhes/eilhas
bulhirien
Imperativo
tu
bulhe
1×
bós
bulhi
Infinitivo pessoal
you
bulhir
14×
tu
bulhires
el/eilha
bulhir
14×
nós
bulhirmos
10×
bós
bulhirdes
eilhes/eilhas
bulhíren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.