Formas nominais
Infinitivo
caminar
18×
Particípio
caminado
Gerúndio
caminando
1×
Indicativo
Presente
you
camino
143×
tu
caminas
el/eilha
camina
1×
nós
caminamos
1×
bós
caminais
eilhes/eilhas
camínan
Pretérito imperfeito
you
caminaba
tu
caminabas
el/eilha
caminaba
nós
caminábamos
bós
caminábades
eilhes/eilhas
caminában
Pretérito perfeito
you
caminei
tu
camineste
el/eilha
caminou
nós
caminemos
bós
caminestes
eilhes/eilhas
caminórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
caminara
tu
caminaras
el/eilha
caminara
nós
camináramos
bós
caminárades
eilhes/eilhas
camináran
Futuro
you
caminarei
tu
caminarás
el/eilha
caminará
nós
caminaremos
bós
caminareis
eilhes/eilhas
caminaran
Conjuntivo
Presente
you
camine
1×
tu
camines
el/eilha
camine
1×
nós
camínemos; caminemos
bós
camínedes; camineis
eilhes/eilhas
camínen
Pretérito imperfeito
you
caminasse
tu
caminasses
el/eilha
caminasse
nós
caminássemos
bós
caminássedes
eilhes/eilhas
caminássen
Futuro
you
caminar
18×
tu
caminares
el/eilha
caminar
18×
nós
caminarmos
bós
caminardes
eilhes/eilhas
camináren
Condicional
you
caminarie
tu
caminaries
el/eilha
caminarie
nós
caminariemos
bós
caminariedes
eilhes/eilhas
caminarien
Imperativo
tu
camina
1×
bós
caminai
Infinitivo pessoal
you
caminar
18×
tu
caminares
el/eilha
caminar
18×
nós
caminarmos
bós
caminardes
eilhes/eilhas
camináren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.