Formas nominais
Infinitivo
cansar
1×
Particípio
cansado
4×
Gerúndio
cansando
Indicativo
Presente
you
canso
1×
tu
cansas
el/eilha
cansa
3×
nós
cansamos
bós
cansais
eilhes/eilhas
cánsan
Pretérito imperfeito
you
cansaba
1×
tu
cansabas
el/eilha
cansaba
1×
nós
cansábamos
bós
cansábades
eilhes/eilhas
cansában
Pretérito perfeito
you
cansei
tu
canseste
el/eilha
cansou
nós
cansemos
bós
cansestes
eilhes/eilhas
cansórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
cansara
tu
cansaras
el/eilha
cansara
nós
cansáramos
bós
cansárades
eilhes/eilhas
cansáran
Futuro
you
cansarei
tu
cansarás
el/eilha
cansará
nós
cansaremos
bós
cansareis
eilhes/eilhas
cansaran
Conjuntivo
Presente
you
canse
tu
canses
el/eilha
canse
nós
cánsemos; cansemos
bós
cánsedes; canseis
eilhes/eilhas
cánsen
Pretérito imperfeito
you
cansasse
tu
cansasses
el/eilha
cansasse
nós
cansássemos
bós
cansássedes
eilhes/eilhas
cansássen
Futuro
you
cansar
1×
tu
cansares
el/eilha
cansar
1×
nós
cansarmos
1×
bós
cansardes
eilhes/eilhas
cansáren
1×
Condicional
you
cansarie
tu
cansaries
el/eilha
cansarie
nós
cansariemos
bós
cansariedes
eilhes/eilhas
cansarien
Imperativo
tu
cansa
3×
bós
cansai
Infinitivo pessoal
you
cansar
1×
tu
cansares
el/eilha
cansar
1×
nós
cansarmos
1×
bós
cansardes
eilhes/eilhas
cansáren
1×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.