Formas nominais
Infinitivo
chorar
7×
Particípio
chorado
Gerúndio
chorando
1×
Indicativo
Presente
you
choro
3×
tu
choras
el/eilha
chora
10×
nós
choramos
bós
chorais
eilhes/eilhas
chóran
3×
Pretérito imperfeito
you
choraba
tu
chorabas
el/eilha
choraba
nós
chorábamos
bós
chorábades
eilhes/eilhas
chorában
1×
Pretérito perfeito
you
chorei
tu
choreste
el/eilha
chorou
1×
nós
choremos
bós
chorestes
eilhes/eilhas
chorórun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
chorara
tu
choraras
el/eilha
chorara
nós
choráramos
bós
chorárades
eilhes/eilhas
choráran
Futuro
you
chorarei
tu
chorarás
el/eilha
chorará
nós
choraremos
bós
chorareis
eilhes/eilhas
choraran
Conjuntivo
Presente
you
chore
2×
tu
chores
el/eilha
chore
2×
nós
chóremos; choremos
bós
chóredes; choreis
1×
eilhes/eilhas
chóren
Pretérito imperfeito
you
chorasse
tu
chorasses
el/eilha
chorasse
nós
chorássemos
bós
chorássedes
eilhes/eilhas
chorássen
Futuro
you
chorar
7×
tu
chorares
el/eilha
chorar
7×
nós
chorarmos
bós
chorardes
eilhes/eilhas
choráren
Condicional
you
chorarie
tu
choraries
el/eilha
chorarie
nós
chorariemos
bós
chorariedes
eilhes/eilhas
chorarien
Imperativo
tu
chora
10×
bós
chorai
Infinitivo pessoal
you
chorar
7×
tu
chorares
el/eilha
chorar
7×
nós
chorarmos
bós
chorardes
eilhes/eilhas
choráren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.