Formas nominais
Infinitivo
clariar
2×
Particípio
clariado
Gerúndio
clariando
Indicativo
Presente
you
clário
tu
clárias
el/eilha
clária
nós
clariamos
bós
clariais
eilhes/eilhas
clárian
Pretérito imperfeito
you
clariaba
tu
clariabas
el/eilha
clariaba
nós
clariábamos
bós
clariábades
eilhes/eilhas
clariában
Pretérito perfeito
you
clariei
tu
clarieste
el/eilha
clariou
nós
clariemos
bós
clariestes
eilhes/eilhas
clariórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
clariara
tu
clariaras
el/eilha
clariara
nós
clariáramos
bós
clariárades
eilhes/eilhas
clariáran
Futuro
you
clariarei
tu
clariarás
el/eilha
clariará
nós
clariaremos
bós
clariareis
eilhes/eilhas
clariaran
Conjuntivo
Presente
you
clárie
tu
cláries
el/eilha
clárie
nós
cláriemos
bós
cláriedes
eilhes/eilhas
clárien
Pretérito imperfeito
you
clariasse
tu
clariasses
el/eilha
clariasse
nós
clariássemos
bós
clariássedes
eilhes/eilhas
clariássen
Futuro
you
clariar
2×
tu
clariares
el/eilha
clariar
2×
nós
clariarmos
bós
clariardes
eilhes/eilhas
clariáren
Condicional
you
clariarie
tu
clariaries
el/eilha
clariarie
nós
clariariemos
bós
clariariedes
eilhes/eilhas
clariarien
Imperativo
tu
clária
bós
clariai
Infinitivo pessoal
you
clariar
2×
tu
clariares
el/eilha
clariar
2×
nós
clariarmos
bós
clariardes
eilhes/eilhas
clariáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.