Formas nominais
Infinitivo
comer
135×
Particípio
comido
6×
Gerúndio
comendo
2×
Indicativo
Presente
you
como
358×
tu
comes
9×
el/eilha
come
88×
nós
comemos
3×
bós
comeis
eilhes/eilhas
cómen
10×
Pretérito imperfeito
you
comie
8×
tu
comies
el/eilha
comie
8×
nós
comiemos
1×
bós
comiedes
5×
eilhes/eilhas
comien
5×
Pretérito perfeito
you
comi
12×
tu
comiste
el/eilha
comiu
17×
nós
comimos
bós
comistes
1×
eilhes/eilhas
comírun
5×
Pretérito mais-que-perfeito
you
comira
1×
tu
comiras
el/eilha
comira
1×
nós
comíramos
bós
comírades
eilhes/eilhas
comíran
Futuro
you
comerei
tu
comerás
el/eilha
comerá
4×
nós
comeremos
bós
comereis
eilhes/eilhas
comeran
Conjuntivo
Presente
you
coma
2×
tu
comas
2×
el/eilha
coma
2×
nós
cómamos
bós
cómades
eilhes/eilhas
cóman
Pretérito imperfeito
you
comisse
tu
comisses
el/eilha
comisse
nós
comíssemos
bós
comíssedes
eilhes/eilhas
comíssen
Futuro
you
comir
2×
tu
comires
el/eilha
comir
2×
nós
comirmos
bós
comirdes
eilhes/eilhas
comíren
Condicional
you
comerie
tu
comeries
el/eilha
comerie
nós
comeriemos
bós
comeriedes
eilhes/eilhas
comerien
Imperativo
tu
come
88×
bós
comei
1×
Infinitivo pessoal
you
comer
135×
tu
comeres
el/eilha
comer
135×
nós
comermos
bós
comerdes
eilhes/eilhas
coméren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.