Formas nominais
Infinitivo
curar
18×
Particípio
curado
Gerúndio
curando
Indicativo
Presente
you
curo
tu
curas
21×
el/eilha
cura
16×
nós
curamos
bós
curais
eilhes/eilhas
cúran
1×
Pretérito imperfeito
you
curaba
tu
curabas
el/eilha
curaba
nós
curábamos
bós
curábades
eilhes/eilhas
curában
1×
Pretérito perfeito
you
curei
tu
cureste
el/eilha
curou
nós
curemos
bós
curestes
eilhes/eilhas
curórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
curara
tu
curaras
el/eilha
curara
nós
curáramos
bós
curárades
eilhes/eilhas
curáran
Futuro
you
curarei
tu
curarás
el/eilha
curará
nós
curaremos
bós
curareis
eilhes/eilhas
curaran
1×
Conjuntivo
Presente
you
cure
1×
tu
cures
el/eilha
cure
1×
nós
cúremos; curemos
bós
cúredes; cureis
eilhes/eilhas
cúren
Pretérito imperfeito
you
curasse
tu
curasses
el/eilha
curasse
nós
curássemos
bós
curássedes
eilhes/eilhas
curássen
Futuro
you
curar
18×
tu
curares
el/eilha
curar
18×
nós
curarmos
bós
curardes
eilhes/eilhas
curáren
5×
Condicional
you
curarie
tu
curaries
el/eilha
curarie
nós
curariemos
bós
curariedes
eilhes/eilhas
curarien
Imperativo
tu
cura
16×
bós
curai
Infinitivo pessoal
you
curar
18×
tu
curares
el/eilha
curar
18×
nós
curarmos
bós
curardes
eilhes/eilhas
curáren
5×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.