Formas nominais
Infinitivo
deixar
165×
Particípio
deixado
5×
Gerúndio
deixando
23×
Indicativo
Presente
you
deixo
84×
tu
deixas
3×
el/eilha
deixa
62×
nós
deixamos
6×
bós
deixais
eilhes/eilhas
déixan
15×
Pretérito imperfeito
you
deixaba
29×
tu
deixabas
el/eilha
deixaba
29×
nós
deixábamos
bós
deixábades
eilhes/eilhas
deixában
6×
Pretérito perfeito
you
deixei
8×
tu
deixeste
el/eilha
deixou
33×
nós
deixemos
4×
bós
deixestes
eilhes/eilhas
deixórun
16×
Pretérito mais-que-perfeito
you
deixara
tu
deixaras
el/eilha
deixara
nós
deixáramos
bós
deixárades
eilhes/eilhas
deixáran
Futuro
you
deixarei
1×
tu
deixarás
el/eilha
deixará
nós
deixaremos
bós
deixareis
eilhes/eilhas
deixaran
Conjuntivo
Presente
you
deixe
28×
tu
deixes
6×
el/eilha
deixe
28×
nós
déixemos; deixemos
4×
bós
déixedes; deixeis
5×
eilhes/eilhas
déixen
2×
Pretérito imperfeito
you
deixasse
tu
deixasses
el/eilha
deixasse
nós
deixássemos
bós
deixássedes
eilhes/eilhas
deixássen
1×
Futuro
you
deixar
165×
tu
deixares
3×
el/eilha
deixar
165×
nós
deixarmos
2×
bós
deixardes
eilhes/eilhas
deixáren
2×
Condicional
you
deixarie
tu
deixaries
el/eilha
deixarie
nós
deixariemos
bós
deixariedes
eilhes/eilhas
deixarien
1×
Imperativo
tu
deixa
62×
bós
deixai
3×
Infinitivo pessoal
you
deixar
165×
tu
deixares
3×
el/eilha
deixar
165×
nós
deixarmos
2×
bós
deixardes
eilhes/eilhas
deixáren
2×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.