Formas nominais
Infinitivo
eisigir
4×
Particípio
eisigido
1×
Gerúndio
eisigindo
Indicativo
Presente
you
eisigo
tu
eisiges
el/eilha
eisige
3×
nós
eisigimos
bós
eisigis
eilhes/eilhas
eisígen
1×
Pretérito imperfeito
you
eisigie
2×
tu
eisigies
el/eilha
eisigie
2×
nós
eisigiemos
bós
eisigiedes
eilhes/eilhas
eisigien
1×
Pretérito perfeito
you
eisigi
tu
eisigiste
el/eilha
eisigiu
nós
eisigimos
bós
eisigistes
eilhes/eilhas
eisigírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
eisigira
tu
eisigiras
el/eilha
eisigira
nós
eisigíramos
bós
eisigírades
eilhes/eilhas
eisigíran
Futuro
you
eisigirei
tu
eisigirás
el/eilha
eisigirá
1×
nós
eisigiremos
bós
eisigireis
eilhes/eilhas
eisigiran
Conjuntivo
Presente
you
eisiga
tu
eisigas
el/eilha
eisiga
nós
eisígamos
bós
eisígades
eilhes/eilhas
eisígan
Pretérito imperfeito
you
eisigisse
tu
eisigisses
el/eilha
eisigisse
nós
eisigíssemos
bós
eisigíssedes
eilhes/eilhas
eisigíssen
Futuro
you
eisigir
4×
tu
eisigires
el/eilha
eisigir
4×
nós
eisigirmos
bós
eisigirdes
eilhes/eilhas
eisigíren
Condicional
you
eisigirie
tu
eisigiries
el/eilha
eisigirie
nós
eisigiriemos
bós
eisigiriedes
eilhes/eilhas
eisigirien
Imperativo
tu
eisige
3×
bós
eisigi
Infinitivo pessoal
you
eisigir
4×
tu
eisigires
el/eilha
eisigir
4×
nós
eisigirmos
bós
eisigirdes
eilhes/eilhas
eisigíren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.