Formas nominais
Infinitivo
eisistir
6×
Particípio
eisistido
2×
Gerúndio
eisistindo
1×
Indicativo
Presente
you
eisisto
tu
eisistes
el/eilha
eisiste
36×
nós
eisistimos
bós
eisistis
eilhes/eilhas
eisísten
8×
Pretérito imperfeito
you
eisistie
5×
tu
eisisties
el/eilha
eisistie
5×
nós
eisistiemos
bós
eisistiedes
eilhes/eilhas
eisistien
2×
Pretérito perfeito
you
eisisti
tu
eisististe
el/eilha
eisistiu
3×
nós
eisistimos
bós
eisististes
eilhes/eilhas
eisistírun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
eisistira
1×
tu
eisistiras
el/eilha
eisistira
1×
nós
eisistíramos
bós
eisistírades
eilhes/eilhas
eisistíran
Futuro
you
eisistirei
tu
eisistirás
el/eilha
eisistirá
2×
nós
eisistiremos
bós
eisistireis
eilhes/eilhas
eisistiran
Conjuntivo
Presente
you
eisista
1×
tu
eisistas
el/eilha
eisista
1×
nós
eisístamos
bós
eisístades
eilhes/eilhas
eisístan
Pretérito imperfeito
you
eisistisse
tu
eisistisses
el/eilha
eisistisse
nós
eisistíssemos
bós
eisistíssedes
eilhes/eilhas
eisistíssen
Futuro
you
eisistir
6×
tu
eisistires
el/eilha
eisistir
6×
nós
eisistirmos
bós
eisistirdes
eilhes/eilhas
eisistíren
Condicional
you
eisistirie
tu
eisistiries
el/eilha
eisistirie
nós
eisistiriemos
bós
eisistiriedes
eilhes/eilhas
eisistirien
Imperativo
tu
eisiste
36×
bós
eisisti
Infinitivo pessoal
you
eisistir
6×
tu
eisistires
el/eilha
eisistir
6×
nós
eisistirmos
bós
eisistirdes
eilhes/eilhas
eisistíren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.