Formas nominais
Infinitivo
falar
278×
Particípio
falado
34×
Gerúndio
falando
9×
Indicativo
Presente
you
falo
14×
tu
falas
26×
el/eilha
fala
255×
nós
falamos
11×
bós
falais
3×
eilhes/eilhas
fálan
44×
Pretérito imperfeito
you
falaba
33×
tu
falabas
el/eilha
falaba
33×
nós
falábamos
bós
falábades
eilhes/eilhas
falában
7×
Pretérito perfeito
you
falei
20×
tu
faleste
1×
el/eilha
falou
23×
nós
falemos
14×
bós
falestes
2×
eilhes/eilhas
falórun
2×
Pretérito mais-que-perfeito
you
falara
1×
tu
falaras
el/eilha
falara
1×
nós
faláramos
bós
falárades
eilhes/eilhas
faláran
Futuro
you
falarei
3×
tu
falarás
el/eilha
falará
nós
falaremos
11×
bós
falareis
eilhes/eilhas
falaran
1×
Conjuntivo
Presente
you
fale
5×
tu
fales
el/eilha
fale
5×
nós
fálemos; falemos
17×
bós
fáledes; faleis
1×
eilhes/eilhas
fálen
Pretérito imperfeito
you
falasse
1×
tu
falasses
el/eilha
falasse
1×
nós
falássemos
1×
bós
falássedes
eilhes/eilhas
falássen
Futuro
you
falar
278×
tu
falares
9×
el/eilha
falar
278×
nós
falarmos
2×
bós
falardes
eilhes/eilhas
faláren
1×
Condicional
you
falarie
tu
falaries
el/eilha
falarie
nós
falariemos
bós
falariedes
eilhes/eilhas
falarien
1×
Imperativo
tu
fala
255×
bós
falai
1×
Infinitivo pessoal
you
falar
278×
tu
falares
9×
el/eilha
falar
278×
nós
falarmos
2×
bós
falardes
eilhes/eilhas
faláren
1×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.