Formas nominais
Infinitivo
fariar
3×
Particípio
fariado
Gerúndio
fariando
Indicativo
Presente
you
fário
1×
tu
fárias
el/eilha
fária
nós
fariamos
bós
fariais
eilhes/eilhas
fárian
Pretérito imperfeito
you
fariaba
tu
fariabas
el/eilha
fariaba
nós
fariábamos
bós
fariábades
eilhes/eilhas
fariában
Pretérito perfeito
you
fariei
tu
farieste
el/eilha
fariou
nós
fariemos
bós
fariestes
eilhes/eilhas
fariórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
fariara
tu
fariaras
el/eilha
fariara
nós
fariáramos
bós
fariárades
eilhes/eilhas
fariáran
Futuro
you
fariarei
tu
fariarás
el/eilha
fariará
nós
fariaremos
bós
fariareis
eilhes/eilhas
fariaran
Conjuntivo
Presente
you
fárie
tu
fáries
el/eilha
fárie
nós
fáriemos
bós
fáriedes
eilhes/eilhas
fárien
Pretérito imperfeito
you
fariasse
tu
fariasses
el/eilha
fariasse
nós
fariássemos
bós
fariássedes
eilhes/eilhas
fariássen
Futuro
you
fariar
3×
tu
fariares
el/eilha
fariar
3×
nós
fariarmos
bós
fariardes
eilhes/eilhas
fariáren
Condicional
you
fariarie
tu
fariaries
el/eilha
fariarie
nós
fariariemos
bós
fariariedes
eilhes/eilhas
fariarien
Imperativo
tu
fária
bós
fariai
Infinitivo pessoal
you
fariar
3×
tu
fariares
el/eilha
fariar
3×
nós
fariarmos
bós
fariardes
eilhes/eilhas
fariáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.