Formas nominais
Infinitivo
fazer
566×
Particípio
feito; fazido
67×
Gerúndio
fazendo
36×
Indicativo
Presente
you
fago
26×
tu
fais
2×
el/eilha
fais; faç
201×
nós
fazemos
13×
bós
fazeis
4×
eilhes/eilhas
faien; fazen
13×
Pretérito imperfeito
you
fazie
76×
tu
fazies
el/eilha
fazie
76×
nós
faziemos
5×
bós
faziedes
2×
eilhes/eilhas
fazien
39×
Pretérito perfeito
you
fiç
24×
tu
faziste
4×
el/eilha
fizo
81×
nós
fazimos
14×
bós
fazistes
3×
eilhes/eilhas
fazírun
31×
Pretérito mais-que-perfeito
you
fazira
tu
faziras
el/eilha
fazira
nós
fazíramos
bós
fazírades
eilhes/eilhas
fazíran
Futuro
you
fazerei
2×
tu
fazerás
1×
el/eilha
fazerá
6×
nós
fazeremos
5×
bós
fazereis
eilhes/eilhas
fazeran
Conjuntivo
Presente
you
faga
19×
tu
fagas
4×
el/eilha
faga
19×
nós
fágamos
bós
fágades
5×
eilhes/eilhas
fágan
7×
Pretérito imperfeito
you
fazisse
5×
tu
fazisses
el/eilha
fazisse
5×
nós
fazíssemos
bós
fazíssedes
eilhes/eilhas
fazíssen
6×
Futuro
you
fazir
17×
tu
fazires
19×
el/eilha
fazir
17×
nós
fazirmos
3×
bós
fazirdes
eilhes/eilhas
fazíren
1×
Condicional
you
ferie
tu
feries
el/eilha
ferie
nós
feriemos
bós
feriedes
eilhes/eilhas
ferien
1×
Imperativo
tu
fais
2×
bós
fazei
6×
Infinitivo pessoal
you
fazer
566×
tu
fazeres
el/eilha
fazer
566×
nós
fazermos
1×
bós
fazerdes
eilhes/eilhas
fazéren
2×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.