Formas nominais
Infinitivo
fugir
35×
Particípio
fugido
Gerúndio
fugindo
Indicativo
Presente
you
fugo
1×
tu
fuges
el/eilha
fuge
3×
nós
fugimos
bós
fugis
eilhes/eilhas
fúgen
2×
Pretérito imperfeito
you
fugie
tu
fugies
el/eilha
fugie
nós
fugiemos
bós
fugiedes
eilhes/eilhas
fugien
Pretérito perfeito
you
fugi
tu
fugiste
el/eilha
fugiu
14×
nós
fugimos
bós
fugistes
eilhes/eilhas
fugírun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
fugira
tu
fugiras
el/eilha
fugira
nós
fugíramos
bós
fugírades
eilhes/eilhas
fugíran
Futuro
you
fugirei
tu
fugirás
el/eilha
fugirá
nós
fugiremos
bós
fugireis
eilhes/eilhas
fugiran
Conjuntivo
Presente
you
fuga
1×
tu
fugas
el/eilha
fuga
1×
nós
fúgamos
bós
fúgades
eilhes/eilhas
fúgan
Pretérito imperfeito
you
fugisse
tu
fugisses
el/eilha
fugisse
nós
fugíssemos
bós
fugíssedes
eilhes/eilhas
fugíssen
Futuro
you
fugir
35×
tu
fugires
el/eilha
fugir
35×
nós
fugirmos
bós
fugirdes
eilhes/eilhas
fugíren
Condicional
you
fugirie
12×
tu
fugiries
el/eilha
fugirie
12×
nós
fugiriemos
bós
fugiriedes
eilhes/eilhas
fugirien
Imperativo
tu
fuge
3×
bós
fugi
Infinitivo pessoal
you
fugir
35×
tu
fugires
el/eilha
fugir
35×
nós
fugirmos
bós
fugirdes
eilhes/eilhas
fugíren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.