Formas nominais
Infinitivo
fundir
2×
Particípio
fundido
Gerúndio
fundindo
Indicativo
Presente
you
fundo
8×
tu
fundes
el/eilha
funde
nós
fundimos
bós
fundis
eilhes/eilhas
fúnden
Pretérito imperfeito
you
fundie
tu
fundies
el/eilha
fundie
nós
fundiemos
bós
fundiedes
eilhes/eilhas
fundien
Pretérito perfeito
you
fundi
tu
fundiste
el/eilha
fundiu
nós
fundimos
bós
fundistes
eilhes/eilhas
fundírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
fundira
tu
fundiras
el/eilha
fundira
nós
fundíramos
bós
fundírades
eilhes/eilhas
fundíran
Futuro
you
fundirei
tu
fundirás
el/eilha
fundirá
nós
fundiremos
bós
fundireis
eilhes/eilhas
fundiran
Conjuntivo
Presente
you
funda
tu
fundas
el/eilha
funda
nós
fúndamos
bós
fúndades
eilhes/eilhas
fúndan
Pretérito imperfeito
you
fundisse
tu
fundisses
el/eilha
fundisse
nós
fundíssemos
bós
fundíssedes
eilhes/eilhas
fundíssen
Futuro
you
fundir
2×
tu
fundires
el/eilha
fundir
2×
nós
fundirmos
bós
fundirdes
eilhes/eilhas
fundíren
Condicional
you
fundirie
tu
fundiries
el/eilha
fundirie
nós
fundiriemos
bós
fundiriedes
eilhes/eilhas
fundirien
Imperativo
tu
funde
bós
fundi
Infinitivo pessoal
you
fundir
2×
tu
fundires
el/eilha
fundir
2×
nós
fundirmos
bós
fundirdes
eilhes/eilhas
fundíren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.