Formas nominais
Infinitivo
furar
4×
Particípio
furado
Gerúndio
furando
Indicativo
Presente
you
furo
2×
tu
furas
8×
el/eilha
fura
103×
nós
furamos
bós
furais
eilhes/eilhas
fúran
21×
Pretérito imperfeito
you
furaba
tu
furabas
el/eilha
furaba
nós
furábamos
bós
furábades
eilhes/eilhas
furában
1×
Pretérito perfeito
you
furei
tu
fureste
el/eilha
furou
nós
furemos
bós
furestes
eilhes/eilhas
furórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
furara
tu
furaras
el/eilha
furara
nós
furáramos
bós
furárades
eilhes/eilhas
furáran
Futuro
you
furarei
tu
furarás
el/eilha
furará
nós
furaremos
bós
furareis
eilhes/eilhas
furaran
Conjuntivo
Presente
you
fure
1×
tu
fures
8×
el/eilha
fure
1×
nós
fúremos; furemos
bós
fúredes; fureis
eilhes/eilhas
fúren
28×
Pretérito imperfeito
you
furasse
tu
furasses
el/eilha
furasse
nós
furássemos
bós
furássedes
eilhes/eilhas
furássen
Futuro
you
furar
4×
tu
furares
el/eilha
furar
4×
nós
furarmos
bós
furardes
eilhes/eilhas
furáren
Condicional
you
furarie
tu
furaries
el/eilha
furarie
nós
furariemos
bós
furariedes
eilhes/eilhas
furarien
Imperativo
tu
fura
103×
bós
furai
Infinitivo pessoal
you
furar
4×
tu
furares
el/eilha
furar
4×
nós
furarmos
bós
furardes
eilhes/eilhas
furáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.