Formas nominais
Infinitivo
gaçpiar
5×
Particípio
gaçpiado
Gerúndio
gaçpiando
Indicativo
Presente
you
gáçpio
tu
gáçpias
el/eilha
gáçpia
3×
nós
gaçpiamos
bós
gaçpiais
eilhes/eilhas
gáçpian
Pretérito imperfeito
you
gaçpiaba
tu
gaçpiabas
el/eilha
gaçpiaba
nós
gaçpiábamos
bós
gaçpiábades
eilhes/eilhas
gaçpiában
1×
Pretérito perfeito
you
gaçpiei
tu
gaçpieste
el/eilha
gaçpiou
1×
nós
gaçpiemos
bós
gaçpiestes
eilhes/eilhas
gaçpiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
gaçpiara
tu
gaçpiaras
el/eilha
gaçpiara
nós
gaçpiáramos
bós
gaçpiárades
eilhes/eilhas
gaçpiáran
Futuro
you
gaçpiarei
tu
gaçpiarás
el/eilha
gaçpiará
nós
gaçpiaremos
bós
gaçpiareis
eilhes/eilhas
gaçpiaran
Conjuntivo
Presente
you
gáçpie
tu
gáçpies
el/eilha
gáçpie
nós
gáçpiemos
bós
gáçpiedes
eilhes/eilhas
gáçpien
Pretérito imperfeito
you
gaçpiasse
tu
gaçpiasses
el/eilha
gaçpiasse
nós
gaçpiássemos
bós
gaçpiássedes
eilhes/eilhas
gaçpiássen
Futuro
you
gaçpiar
5×
tu
gaçpiares
el/eilha
gaçpiar
5×
nós
gaçpiarmos
bós
gaçpiardes
eilhes/eilhas
gaçpiáren
Condicional
you
gaçpiarie
tu
gaçpiaries
el/eilha
gaçpiarie
nós
gaçpiariemos
bós
gaçpiariedes
eilhes/eilhas
gaçpiarien
Imperativo
tu
gáçpia
3×
bós
gaçpiai
Infinitivo pessoal
you
gaçpiar
5×
tu
gaçpiares
el/eilha
gaçpiar
5×
nós
gaçpiarmos
bós
gaçpiardes
eilhes/eilhas
gaçpiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.