Formas nominais
Infinitivo
ganhar
42×
Particípio
ganhado
3×
Gerúndio
ganhando
2×
Indicativo
Presente
you
ganho
5×
tu
ganhas
2×
el/eilha
ganha
9×
nós
ganhamos
bós
ganhais
eilhes/eilhas
gánhan
Pretérito imperfeito
you
ganhaba
3×
tu
ganhabas
el/eilha
ganhaba
3×
nós
ganhábamos
bós
ganhábades
eilhes/eilhas
ganhában
Pretérito perfeito
you
ganhei
tu
ganheste
el/eilha
ganhou
17×
nós
ganhemos
bós
ganhestes
eilhes/eilhas
ganhórun
4×
Pretérito mais-que-perfeito
you
ganhara
tu
ganharas
el/eilha
ganhara
nós
ganháramos
bós
ganhárades
eilhes/eilhas
ganháran
Futuro
you
ganharei
tu
ganharás
el/eilha
ganhará
3×
nós
ganharemos
bós
ganhareis
eilhes/eilhas
ganharan
Conjuntivo
Presente
you
ganhe
3×
tu
ganhes
el/eilha
ganhe
3×
nós
gánhemos; ganhemos
bós
gánhedes; ganheis
eilhes/eilhas
gánhen
Pretérito imperfeito
you
ganhasse
3×
tu
ganhasses
el/eilha
ganhasse
3×
nós
ganhássemos
bós
ganhássedes
eilhes/eilhas
ganhássen
1×
Futuro
you
ganhar
42×
tu
ganhares
1×
el/eilha
ganhar
42×
nós
ganharmos
bós
ganhardes
eilhes/eilhas
ganháren
1×
Condicional
you
ganharie
tu
ganharies
el/eilha
ganharie
nós
ganhariemos
bós
ganhariedes
eilhes/eilhas
ganharien
Imperativo
tu
ganha
9×
bós
ganhai
Infinitivo pessoal
you
ganhar
42×
tu
ganhares
1×
el/eilha
ganhar
42×
nós
ganharmos
bós
ganhardes
eilhes/eilhas
ganháren
1×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.