Formas nominais
Infinitivo
golsiar
2×
Particípio
golsiado
Gerúndio
golsiando
Indicativo
Presente
you
gólsio
tu
gólsias
el/eilha
gólsia
nós
golsiamos
bós
golsiais
eilhes/eilhas
gólsian
Pretérito imperfeito
you
golsiaba
tu
golsiabas
el/eilha
golsiaba
nós
golsiábamos
bós
golsiábades
eilhes/eilhas
golsiában
Pretérito perfeito
you
golsiei
tu
golsieste
el/eilha
golsiou
nós
golsiemos
bós
golsiestes
eilhes/eilhas
golsiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
golsiara
tu
golsiaras
el/eilha
golsiara
nós
golsiáramos
bós
golsiárades
eilhes/eilhas
golsiáran
Futuro
you
golsiarei
tu
golsiarás
el/eilha
golsiará
nós
golsiaremos
bós
golsiareis
eilhes/eilhas
golsiaran
Conjuntivo
Presente
you
gólsie
tu
gólsies
el/eilha
gólsie
nós
gólsiemos
bós
gólsiedes
eilhes/eilhas
gólsien
Pretérito imperfeito
you
golsiasse
tu
golsiasses
el/eilha
golsiasse
nós
golsiássemos
bós
golsiássedes
eilhes/eilhas
golsiássen
Futuro
you
golsiar
2×
tu
golsiares
el/eilha
golsiar
2×
nós
golsiarmos
bós
golsiardes
eilhes/eilhas
golsiáren
Condicional
you
golsiarie
tu
golsiaries
el/eilha
golsiarie
nós
golsiariemos
bós
golsiariedes
eilhes/eilhas
golsiarien
Imperativo
tu
gólsia
bós
golsiai
Infinitivo pessoal
you
golsiar
2×
tu
golsiares
el/eilha
golsiar
2×
nós
golsiarmos
bós
golsiardes
eilhes/eilhas
golsiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.