Formas nominais
Infinitivo
guerrear
2×
Particípio
guerreado
Gerúndio
guerreando
Indicativo
Presente
you
guerreio
tu
guerreias
el/eilha
guerreia
nós
guerreamos
bós
guerreais
eilhes/eilhas
guerréian
Pretérito imperfeito
you
guerreaba
tu
guerreabas
el/eilha
guerreaba
nós
guerreábamos
bós
guerreábades
eilhes/eilhas
guerreában
Pretérito perfeito
you
guerreei
tu
guerreeste
el/eilha
guerreou
nós
guerreemos
bós
guerreestes
eilhes/eilhas
guerreórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
guerreara
tu
guerrearas
el/eilha
guerreara
nós
guerreáramos
bós
guerreárades
eilhes/eilhas
guerreáran
Futuro
you
guerrearei
tu
guerrearás
el/eilha
guerreará
nós
guerrearemos
bós
guerreareis
eilhes/eilhas
guerrearan
Conjuntivo
Presente
you
guerreie
tu
guerreies
el/eilha
guerreie
nós
guerréiemos
bós
guerréiedes
eilhes/eilhas
guerréien
Pretérito imperfeito
you
guerreasse
tu
guerreasses
el/eilha
guerreasse
nós
guerreássemos
bós
guerreássedes
eilhes/eilhas
guerreássen
Futuro
you
guerrear
2×
tu
guerreares
el/eilha
guerrear
2×
nós
guerrearmos
bós
guerreardes
eilhes/eilhas
guerreáren
Condicional
you
guerrearie
tu
guerrearies
el/eilha
guerrearie
nós
guerreariemos
bós
guerreariedes
eilhes/eilhas
guerrearien
Imperativo
tu
guerreia
bós
guerreai
Infinitivo pessoal
you
guerrear
2×
tu
guerreares
el/eilha
guerrear
2×
nós
guerrearmos
bós
guerreardes
eilhes/eilhas
guerreáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.