Formas nominais
Infinitivo
lhabar
13×
Particípio
lhabado
10×
Gerúndio
lhabando
Indicativo
Presente
you
lhabo
tu
lhabas
el/eilha
lhaba
3×
nós
lhabamos
bós
lhabais
eilhes/eilhas
lhában
1×
Pretérito imperfeito
you
lhababa
1×
tu
lhababas
el/eilha
lhababa
1×
nós
lhabábamos
bós
lhabábades
eilhes/eilhas
lhabában
1×
Pretérito perfeito
you
lhabei
1×
tu
lhabeste
el/eilha
lhabou
nós
lhabemos
bós
lhabestes
1×
eilhes/eilhas
lhabórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhabara
tu
lhabaras
el/eilha
lhabara
nós
lhabáramos
bós
lhabárades
eilhes/eilhas
lhabáran
Futuro
you
lhabarei
tu
lhabarás
1×
el/eilha
lhabará
nós
lhabaremos
bós
lhabareis
eilhes/eilhas
lhabaran
Conjuntivo
Presente
you
lhabe
tu
lhabes
el/eilha
lhabe
nós
lhábemos; lhabemos
bós
lhábedes; lhabeis
eilhes/eilhas
lháben
Pretérito imperfeito
you
lhabasse
tu
lhabasses
el/eilha
lhabasse
nós
lhabássemos
bós
lhabássedes
eilhes/eilhas
lhabássen
Futuro
you
lhabar
13×
tu
lhabares
el/eilha
lhabar
13×
nós
lhabarmos
bós
lhabardes
eilhes/eilhas
lhabáren
1×
Condicional
you
lhabarie
tu
lhabaries
el/eilha
lhabarie
nós
lhabariemos
bós
lhabariedes
eilhes/eilhas
lhabarien
Imperativo
tu
lhaba
3×
bós
lhabai
Infinitivo pessoal
you
lhabar
13×
tu
lhabares
el/eilha
lhabar
13×
nós
lhabarmos
bós
lhabardes
eilhes/eilhas
lhabáren
1×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.