Formas nominais
Infinitivo
lhaboriar
3×
Particípio
lhaboriado
Gerúndio
lhaboriando
Indicativo
Presente
you
lhabório
tu
lhabórias
el/eilha
lhabória
nós
lhaboriamos
bós
lhaboriais
eilhes/eilhas
lhabórian
Pretérito imperfeito
you
lhaboriaba
tu
lhaboriabas
el/eilha
lhaboriaba
nós
lhaboriábamos
bós
lhaboriábades
eilhes/eilhas
lhaboriában
Pretérito perfeito
you
lhaboriei
tu
lhaborieste
el/eilha
lhaboriou
nós
lhaboriemos
bós
lhaboriestes
eilhes/eilhas
lhaboriórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhaboriara
tu
lhaboriaras
el/eilha
lhaboriara
nós
lhaboriáramos
bós
lhaboriárades
eilhes/eilhas
lhaboriáran
Futuro
you
lhaboriarei
tu
lhaboriarás
el/eilha
lhaboriará
nós
lhaboriaremos
bós
lhaboriareis
eilhes/eilhas
lhaboriaran
Conjuntivo
Presente
you
lhabórie
tu
lhabóries
el/eilha
lhabórie
nós
lhabóriemos
bós
lhabóriedes
eilhes/eilhas
lhabórien
Pretérito imperfeito
you
lhaboriasse
tu
lhaboriasses
el/eilha
lhaboriasse
nós
lhaboriássemos
bós
lhaboriássedes
eilhes/eilhas
lhaboriássen
Futuro
you
lhaboriar
3×
tu
lhaboriares
el/eilha
lhaboriar
3×
nós
lhaboriarmos
bós
lhaboriardes
eilhes/eilhas
lhaboriáren
Condicional
you
lhaboriarie
tu
lhaboriaries
el/eilha
lhaboriarie
nós
lhaboriariemos
bós
lhaboriariedes
eilhes/eilhas
lhaboriarien
Imperativo
tu
lhabória
bós
lhaboriai
Infinitivo pessoal
you
lhaboriar
3×
tu
lhaboriares
el/eilha
lhaboriar
3×
nós
lhaboriarmos
bós
lhaboriardes
eilhes/eilhas
lhaboriáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.