← ls berbos mirandeses
lhagrimar
65 formas · 6 bezes ne l nuosso mirandés scrito
⚠ Este berbo stá cunjugado pula regra de la Cumbençon de 1999 i inda nun fui bisto por naide.
Formas nominais
Infinitivo
lhagrimar
1×
Particípio
lhagrimado
Gerúndio
lhagrimando
Indicativo
Presente
you
lhagrimo
tu
lhagrimas
1×
el/eilha
lhagrima
nós
lhagrimamos
bós
lhagrimais
eilhes/eilhas
lhagríman
Pretérito imperfeito
you
lhagrimaba
tu
lhagrimabas
el/eilha
lhagrimaba
nós
lhagrimábamos
bós
lhagrimábades
eilhes/eilhas
lhagrimában
Pretérito perfeito
you
lhagrimei
tu
lhagrimeste
el/eilha
lhagrimou
nós
lhagrimemos
bós
lhagrimestes
eilhes/eilhas
lhagrimórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhagrimara
tu
lhagrimaras
el/eilha
lhagrimara
nós
lhagrimáramos
bós
lhagrimárades
eilhes/eilhas
lhagrimáran
Futuro
you
lhagrimarei
tu
lhagrimarás
el/eilha
lhagrimará
nós
lhagrimaremos
bós
lhagrimareis
eilhes/eilhas
lhagrimaran
Conjuntivo
Presente
you
lhagrime
tu
lhagrimes
el/eilha
lhagrime
nós
lhagrímemos; lhagrimemos
bós
lhagrímedes; lhagrimeis
eilhes/eilhas
lhagrímen
Pretérito imperfeito
you
lhagrimasse
tu
lhagrimasses
el/eilha
lhagrimasse
nós
lhagrimássemos
bós
lhagrimássedes
eilhes/eilhas
lhagrimássen
Futuro
you
lhagrimar
1×
tu
lhagrimares
el/eilha
lhagrimar
1×
nós
lhagrimarmos
bós
lhagrimardes
eilhes/eilhas
lhagrimáren
Condicional
you
lhagrimarie
tu
lhagrimaries
el/eilha
lhagrimarie
nós
lhagrimariemos
bós
lhagrimariedes
eilhes/eilhas
lhagrimarien
Imperativo
tu
lhagrima
bós
lhagrimai
Infinitivo pessoal
you
lhagrimar
1×
tu
lhagrimares
el/eilha
lhagrimar
1×
nós
lhagrimarmos
bós
lhagrimardes
eilhes/eilhas
lhagrimáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.