Formas nominais
Infinitivo
lhançar
1×
Particípio
lhançado
Gerúndio
lhançando
Indicativo
Presente
you
lhanço
1×
tu
lhanças
1×
el/eilha
lhança
nós
lhançamos
bós
lhançais
eilhes/eilhas
lhánçan
Pretérito imperfeito
you
lhançaba
tu
lhançabas
el/eilha
lhançaba
nós
lhançábamos
bós
lhançábades
eilhes/eilhas
lhançában
Pretérito perfeito
you
lhancei
tu
lhanceste
el/eilha
lhançou
nós
lhancemos
bós
lhancestes
eilhes/eilhas
lhançórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhançara
tu
lhançaras
el/eilha
lhançara
nós
lhançáramos
bós
lhançárades
eilhes/eilhas
lhançáran
Futuro
you
lhançarei
tu
lhançarás
el/eilha
lhançará
nós
lhançaremos
bós
lhançareis
eilhes/eilhas
lhançaran
Conjuntivo
Presente
you
lhance
tu
lhances
el/eilha
lhance
nós
lháncemos; lhancemos
bós
lháncedes; lhanceis
eilhes/eilhas
lháncen
Pretérito imperfeito
you
lhançasse
tu
lhançasses
el/eilha
lhançasse
nós
lhançássemos
bós
lhançássedes
eilhes/eilhas
lhançássen
Futuro
you
lhançar
1×
tu
lhançares
el/eilha
lhançar
1×
nós
lhançarmos
bós
lhançardes
eilhes/eilhas
lhançáren
Condicional
you
lhançarie
tu
lhançaries
el/eilha
lhançarie
nós
lhançariemos
bós
lhançariedes
eilhes/eilhas
lhançarien
Imperativo
tu
lhança
bós
lhançai
Infinitivo pessoal
you
lhançar
1×
tu
lhançares
el/eilha
lhançar
1×
nós
lhançarmos
bós
lhançardes
eilhes/eilhas
lhançáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.