Formas nominais
Infinitivo
lhargar
1×
Particípio
lhargado
Gerúndio
lhargando
Indicativo
Presente
you
lhargo
47×
tu
lhargas
4×
el/eilha
lharga
15×
nós
lhargamos
bós
lhargais
eilhes/eilhas
lhárgan
Pretérito imperfeito
you
lhargaba
tu
lhargabas
el/eilha
lhargaba
nós
lhargábamos
bós
lhargábades
eilhes/eilhas
lhargában
Pretérito perfeito
you
lharguei
tu
lhargueste
el/eilha
lhargou
nós
lharguemos
bós
lharguestes
eilhes/eilhas
lhargórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhargara
tu
lhargaras
el/eilha
lhargara
nós
lhargáramos
bós
lhargárades
eilhes/eilhas
lhargáran
Futuro
you
lhargarei
tu
lhargarás
el/eilha
lhargará
nós
lhargaremos
bós
lhargareis
eilhes/eilhas
lhargaran
Conjuntivo
Presente
you
lhargue
tu
lhargues
el/eilha
lhargue
nós
lhárguemos; lharguemos
bós
lhárguedes; lhargueis
eilhes/eilhas
lhárguen
Pretérito imperfeito
you
lhargasse
tu
lhargasses
el/eilha
lhargasse
nós
lhargássemos
bós
lhargássedes
eilhes/eilhas
lhargássen
Futuro
you
lhargar
1×
tu
lhargares
el/eilha
lhargar
1×
nós
lhargarmos
bós
lhargardes
eilhes/eilhas
lhargáren
Condicional
you
lhargarie
tu
lhargaries
el/eilha
lhargarie
nós
lhargariemos
bós
lhargariedes
eilhes/eilhas
lhargarien
Imperativo
tu
lharga
15×
bós
lhargai
Infinitivo pessoal
you
lhargar
1×
tu
lhargares
el/eilha
lhargar
1×
nós
lhargarmos
bós
lhargardes
eilhes/eilhas
lhargáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.