Formas nominais
Infinitivo
lhicenciar
1×
Particípio
lhicenciado
Gerúndio
lhicenciando
Indicativo
Presente
you
lhicencio
tu
lhicencias
el/eilha
lhicencia
nós
lhicenciamos
bós
lhicenciais
eilhes/eilhas
lhicencían
Pretérito imperfeito
you
lhicenciaba
tu
lhicenciabas
el/eilha
lhicenciaba
nós
lhicenciábamos
bós
lhicenciábades
eilhes/eilhas
lhicenciában
Pretérito perfeito
you
lhicenciei
tu
lhicencieste
el/eilha
lhicenciou
nós
lhicenciemos
bós
lhicenciestes
eilhes/eilhas
lhicenciórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhicenciara
tu
lhicenciaras
el/eilha
lhicenciara
nós
lhicenciáramos
bós
lhicenciárades
eilhes/eilhas
lhicenciáran
Futuro
you
lhicenciarei
tu
lhicenciarás
el/eilha
lhicenciará
nós
lhicenciaremos
bós
lhicenciareis
eilhes/eilhas
lhicenciaran
Conjuntivo
Presente
you
lhicencíe
tu
lhicencíes
el/eilha
lhicencíe
nós
lhicencíemos
bós
lhicencíedes
eilhes/eilhas
lhicencíen
Pretérito imperfeito
you
lhicenciasse
tu
lhicenciasses
el/eilha
lhicenciasse
nós
lhicenciássemos
bós
lhicenciássedes
eilhes/eilhas
lhicenciássen
Futuro
you
lhicenciar
1×
tu
lhicenciares
el/eilha
lhicenciar
1×
nós
lhicenciarmos
bós
lhicenciardes
eilhes/eilhas
lhicenciáren
Condicional
you
lhicenciarie
tu
lhicenciaries
el/eilha
lhicenciarie
nós
lhicenciariemos
bós
lhicenciariedes
eilhes/eilhas
lhicenciarien
Imperativo
tu
lhicencia
bós
lhicenciai
Infinitivo pessoal
you
lhicenciar
1×
tu
lhicenciares
el/eilha
lhicenciar
1×
nós
lhicenciarmos
bós
lhicenciardes
eilhes/eilhas
lhicenciáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.