Formas nominais
Infinitivo
lhuzir
16×
Particípio
lhuzido
Gerúndio
lhuzindo
Indicativo
Presente
you
lhuzo
tu
lhuzes
el/eilha
lhuze
4×
nós
lhuzimos
bós
lhuzis
eilhes/eilhas
lhúzen
Pretérito imperfeito
you
lhuzie
6×
tu
lhuzies
el/eilha
lhuzie
6×
nós
lhuziemos
bós
lhuziedes
eilhes/eilhas
lhuzien
Pretérito perfeito
you
lhuzi
tu
lhuziste
el/eilha
lhuziu
nós
lhuzimos
bós
lhuzistes
eilhes/eilhas
lhuzírun
Pretérito mais-que-perfeito
you
lhuzira
tu
lhuziras
el/eilha
lhuzira
nós
lhuzíramos
bós
lhuzírades
eilhes/eilhas
lhuzíran
Futuro
you
lhuzirei
tu
lhuzirás
el/eilha
lhuzirá
nós
lhuziremos
bós
lhuzireis
eilhes/eilhas
lhuziran
Conjuntivo
Presente
you
lhuza
tu
lhuzas
el/eilha
lhuza
nós
lhúzamos
bós
lhúzades
eilhes/eilhas
lhúzan
Pretérito imperfeito
you
lhuzisse
tu
lhuzisses
el/eilha
lhuzisse
nós
lhuzíssemos
bós
lhuzíssedes
eilhes/eilhas
lhuzíssen
Futuro
you
lhuzir
16×
tu
lhuzires
el/eilha
lhuzir
16×
nós
lhuzirmos
bós
lhuzirdes
eilhes/eilhas
lhuzíren
Condicional
you
lhuzirie
tu
lhuziries
el/eilha
lhuzirie
nós
lhuziriemos
bós
lhuziriedes
eilhes/eilhas
lhuzirien
Imperativo
tu
lhuze
4×
bós
lhuzi
Infinitivo pessoal
you
lhuzir
16×
tu
lhuzires
el/eilha
lhuzir
16×
nós
lhuzirmos
bós
lhuzirdes
eilhes/eilhas
lhuzíren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.