← ls berbos mirandeses
matricular
65 formas · 1 bezes ne l nuosso mirandés scrito
⚠ Este berbo stá cunjugado pula regra de la Cumbençon de 1999 i inda nun fui bisto por naide.
Formas nominais
Infinitivo
matricular
Particípio
matriculado
1×
Gerúndio
matriculando
Indicativo
Presente
you
matriculo
tu
matriculas
el/eilha
matricula
nós
matriculamos
bós
matriculais
eilhes/eilhas
matricúlan
Pretérito imperfeito
you
matriculaba
tu
matriculabas
el/eilha
matriculaba
nós
matriculábamos
bós
matriculábades
eilhes/eilhas
matriculában
Pretérito perfeito
you
matriculei
tu
matriculeste
el/eilha
matriculou
nós
matriculemos
bós
matriculestes
eilhes/eilhas
matriculórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
matriculara
tu
matricularas
el/eilha
matriculara
nós
matriculáramos
bós
matriculárades
eilhes/eilhas
matriculáran
Futuro
you
matricularei
tu
matricularás
el/eilha
matriculará
nós
matricularemos
bós
matriculareis
eilhes/eilhas
matricularan
Conjuntivo
Presente
you
matricule
tu
matricules
el/eilha
matricule
nós
matricúlemos; matriculemos
bós
matricúledes; matriculeis
eilhes/eilhas
matricúlen
Pretérito imperfeito
you
matriculasse
tu
matriculasses
el/eilha
matriculasse
nós
matriculássemos
bós
matriculássedes
eilhes/eilhas
matriculássen
Futuro
you
matricular
tu
matriculares
el/eilha
matricular
nós
matricularmos
bós
matriculardes
eilhes/eilhas
matriculáren
Condicional
you
matricularie
tu
matricularies
el/eilha
matricularie
nós
matriculariemos
bós
matriculariedes
eilhes/eilhas
matricularien
Imperativo
tu
matricula
bós
matriculai
Infinitivo pessoal
you
matricular
tu
matriculares
el/eilha
matricular
nós
matricularmos
bós
matriculardes
eilhes/eilhas
matriculáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.