Formas nominais
Infinitivo
mear
2×
Particípio
meado
Gerúndio
meando
Indicativo
Presente
you
meio
175×
tu
meias
35×
el/eilha
meia
76×
nós
meamos
bós
meais
eilhes/eilhas
méian
Pretérito imperfeito
you
meaba
tu
meabas
el/eilha
meaba
nós
meábamos
bós
meábades
eilhes/eilhas
meában
Pretérito perfeito
you
meei
tu
meeste
el/eilha
meou
nós
meemos
bós
meestes
eilhes/eilhas
meórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
meara
tu
mearas
el/eilha
meara
nós
meáramos
bós
meárades
eilhes/eilhas
meáran
Futuro
you
mearei
tu
mearás
el/eilha
meará
nós
mearemos
bós
meareis
eilhes/eilhas
mearan
Conjuntivo
Presente
you
meie
tu
meies
el/eilha
meie
nós
méiemos
bós
méiedes
eilhes/eilhas
méien
Pretérito imperfeito
you
measse
tu
measses
el/eilha
measse
nós
meássemos
bós
meássedes
eilhes/eilhas
meássen
Futuro
you
mear
2×
tu
meares
el/eilha
mear
2×
nós
mearmos
bós
meardes
eilhes/eilhas
meáren
Condicional
you
mearie
tu
mearies
el/eilha
mearie
nós
meariemos
bós
meariedes
eilhes/eilhas
mearien
Imperativo
tu
meia
76×
bós
meai
Infinitivo pessoal
you
mear
2×
tu
meares
el/eilha
mear
2×
nós
mearmos
bós
meardes
eilhes/eilhas
meáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.