Formas nominais
Infinitivo
meter
23×
Particípio
metido
4×
Gerúndio
metendo
2×
Indicativo
Presente
you
meto
1×
tu
metes
el/eilha
mete
17×
nós
metemos
2×
bós
meteis
eilhes/eilhas
méten
Pretérito imperfeito
you
metie
1×
tu
meties
el/eilha
metie
1×
nós
metiemos
bós
metiedes
eilhes/eilhas
metien
3×
Pretérito perfeito
you
meti
1×
tu
metiste
el/eilha
metiu
13×
nós
metimos
1×
bós
metistes
eilhes/eilhas
metírun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
metira
tu
metiras
el/eilha
metira
nós
metíramos
bós
metírades
eilhes/eilhas
metíran
Futuro
you
meterei
tu
meterás
el/eilha
meterá
nós
meteremos
bós
metereis
eilhes/eilhas
meteran
Conjuntivo
Presente
you
meta
2×
tu
metas
2×
el/eilha
meta
2×
nós
métamos
bós
métades
eilhes/eilhas
métan
Pretérito imperfeito
you
metisse
3×
tu
metisses
el/eilha
metisse
3×
nós
metíssemos
bós
metíssedes
eilhes/eilhas
metíssen
Futuro
you
metir
1×
tu
metires
el/eilha
metir
1×
nós
metirmos
bós
metirdes
eilhes/eilhas
metíren
Condicional
you
meterie
tu
meteries
el/eilha
meterie
nós
meteriemos
bós
meteriedes
eilhes/eilhas
meterien
Imperativo
tu
mete
17×
bós
metei
Infinitivo pessoal
you
meter
23×
tu
meteres
el/eilha
meter
23×
nós
metermos
bós
meterdes
eilhes/eilhas
metéren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.