Formas nominais
Infinitivo
mobiliar
3×
Particípio
mobiliado
Gerúndio
mobiliando
Indicativo
Presente
you
mobílio
tu
mobílias
el/eilha
mobília
1×
nós
mobiliamos
bós
mobiliais
eilhes/eilhas
mobílian
Pretérito imperfeito
you
mobiliaba
tu
mobiliabas
el/eilha
mobiliaba
nós
mobiliábamos
bós
mobiliábades
eilhes/eilhas
mobiliában
Pretérito perfeito
you
mobiliei
tu
mobilieste
el/eilha
mobiliou
nós
mobiliemos
bós
mobiliestes
eilhes/eilhas
mobiliórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
mobiliara
tu
mobiliaras
el/eilha
mobiliara
nós
mobiliáramos
bós
mobiliárades
eilhes/eilhas
mobiliáran
Futuro
you
mobiliarei
tu
mobiliarás
el/eilha
mobiliará
nós
mobiliaremos
bós
mobiliareis
eilhes/eilhas
mobiliaran
Conjuntivo
Presente
you
mobílie
tu
mobílies
el/eilha
mobílie
nós
mobíliemos
bós
mobíliedes
eilhes/eilhas
mobílien
Pretérito imperfeito
you
mobiliasse
tu
mobiliasses
el/eilha
mobiliasse
nós
mobiliássemos
bós
mobiliássedes
eilhes/eilhas
mobiliássen
Futuro
you
mobiliar
3×
tu
mobiliares
el/eilha
mobiliar
3×
nós
mobiliarmos
bós
mobiliardes
eilhes/eilhas
mobiliáren
Condicional
you
mobiliarie
tu
mobiliaries
el/eilha
mobiliarie
nós
mobiliariemos
bós
mobiliariedes
eilhes/eilhas
mobiliarien
Imperativo
tu
mobília
1×
bós
mobiliai
Infinitivo pessoal
you
mobiliar
3×
tu
mobiliares
el/eilha
mobiliar
3×
nós
mobiliarmos
bós
mobiliardes
eilhes/eilhas
mobiliáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.