Formas nominais
Infinitivo
morrir
40×
Particípio
morrido
6×
Gerúndio
morrindo
2×
Indicativo
Presente
you
muorro
1×
tu
muorres
el/eilha
muorre
8×
nós
morrimos
bós
morris
eilhes/eilhas
múorren
Pretérito imperfeito
you
morrie
2×
tu
morries
el/eilha
morrie
2×
nós
morriemos
bós
morriedes
eilhes/eilhas
morrien
Pretérito perfeito
you
morri
tu
morriste
el/eilha
morriu
37×
nós
morrimos
bós
morristes
eilhes/eilhas
morrírun
3×
Pretérito mais-que-perfeito
you
morrira
tu
morriras
el/eilha
morrira
nós
morríramos
bós
morrírades
eilhes/eilhas
morríran
Futuro
you
morrirei
tu
morrirás
el/eilha
morrirá
nós
morriremos
bós
morrireis
eilhes/eilhas
morriran
Conjuntivo
Presente
you
muorra
7×
tu
muorras
el/eilha
muorra
7×
nós
mórramos
bós
mórrades
eilhes/eilhas
múorran
Pretérito imperfeito
you
morrisse
tu
morrisses
el/eilha
morrisse
nós
morríssemos
bós
morríssedes
eilhes/eilhas
morríssen
Futuro
you
morrir
40×
tu
morrires
el/eilha
morrir
40×
nós
morrirmos
bós
morrirdes
eilhes/eilhas
morríren
Condicional
you
morririe
tu
morriries
el/eilha
morririe
nós
morririemos
bós
morririedes
eilhes/eilhas
morririen
Imperativo
tu
muorre
8×
bós
morri
Infinitivo pessoal
you
morrir
40×
tu
morrires
el/eilha
morrir
40×
nós
morrirmos
bós
morrirdes
eilhes/eilhas
morríren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.