Formas nominais
Infinitivo
paliar
1×
Particípio
paliado
Gerúndio
paliando
Indicativo
Presente
you
pálio
tu
pálias
el/eilha
pália
nós
paliamos
bós
paliais
eilhes/eilhas
pálian
Pretérito imperfeito
you
paliaba
tu
paliabas
el/eilha
paliaba
nós
paliábamos
bós
paliábades
eilhes/eilhas
paliában
Pretérito perfeito
you
paliei
tu
palieste
el/eilha
paliou
nós
paliemos
bós
paliestes
eilhes/eilhas
paliórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
paliara
tu
paliaras
el/eilha
paliara
nós
paliáramos
bós
paliárades
eilhes/eilhas
paliáran
Futuro
you
paliarei
tu
paliarás
el/eilha
paliará
nós
paliaremos
bós
paliareis
eilhes/eilhas
paliaran
Conjuntivo
Presente
you
pálie
tu
pálies
el/eilha
pálie
nós
páliemos
bós
páliedes
eilhes/eilhas
pálien
Pretérito imperfeito
you
paliasse
tu
paliasses
el/eilha
paliasse
nós
paliássemos
bós
paliássedes
eilhes/eilhas
paliássen
Futuro
you
paliar
1×
tu
paliares
el/eilha
paliar
1×
nós
paliarmos
bós
paliardes
eilhes/eilhas
paliáren
Condicional
you
paliarie
tu
paliaries
el/eilha
paliarie
nós
paliariemos
bós
paliariedes
eilhes/eilhas
paliarien
Imperativo
tu
pália
bós
paliai
Infinitivo pessoal
you
paliar
1×
tu
paliares
el/eilha
paliar
1×
nós
paliarmos
bós
paliardes
eilhes/eilhas
paliáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.