Formas nominais
Infinitivo
passar
127×
Particípio
passado
69×
Gerúndio
passando
9×
Indicativo
Presente
you
passo
15×
tu
passas
el/eilha
passa
121×
nós
passamos
4×
bós
passais
eilhes/eilhas
pássan
14×
Pretérito imperfeito
you
passaba
30×
tu
passabas
el/eilha
passaba
30×
nós
passábamos
bós
passábades
1×
eilhes/eilhas
passában
7×
Pretérito perfeito
you
passei
22×
tu
passeste
el/eilha
passou
100×
nós
passemos
4×
bós
passestes
eilhes/eilhas
passórun
31×
Pretérito mais-que-perfeito
you
passara
13×
tu
passaras
el/eilha
passara
13×
nós
passáramos
bós
passárades
eilhes/eilhas
passáran
Futuro
you
passarei
tu
passarás
2×
el/eilha
passará
13×
nós
passaremos
bós
passareis
eilhes/eilhas
passaran
Conjuntivo
Presente
you
passe
14×
tu
passes
3×
el/eilha
passe
14×
nós
pássemos; passemos
4×
bós
pássedes; passeis
1×
eilhes/eilhas
pássen
1×
Pretérito imperfeito
you
passasse
1×
tu
passasses
el/eilha
passasse
1×
nós
passássemos
bós
passássedes
eilhes/eilhas
passássen
1×
Futuro
you
passar
127×
tu
passares
el/eilha
passar
127×
nós
passarmos
1×
bós
passardes
eilhes/eilhas
passáren
1×
Condicional
you
passarie
3×
tu
passaries
el/eilha
passarie
3×
nós
passariemos
bós
passariedes
eilhes/eilhas
passarien
1×
Imperativo
tu
passa
121×
bós
passai
Infinitivo pessoal
you
passar
127×
tu
passares
el/eilha
passar
127×
nós
passarmos
1×
bós
passardes
eilhes/eilhas
passáren
1×
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.