Formas nominais
Infinitivo
passear
4×
Particípio
passeado
Gerúndio
passeando
Indicativo
Presente
you
passeio
1×
tu
passeias
el/eilha
passeia
2×
nós
passeamos
bós
passeais
eilhes/eilhas
passéian
1×
Pretérito imperfeito
you
passeaba
1×
tu
passeabas
el/eilha
passeaba
1×
nós
passeábamos
bós
passeábades
eilhes/eilhas
passeában
Pretérito perfeito
you
passeei
tu
passeeste
el/eilha
passeou
1×
nós
passeemos
bós
passeestes
eilhes/eilhas
passeórun
1×
Pretérito mais-que-perfeito
you
passeara
tu
passearas
el/eilha
passeara
nós
passeáramos
bós
passeárades
eilhes/eilhas
passeáran
Futuro
you
passearei
tu
passearás
el/eilha
passeará
nós
passearemos
bós
passeareis
eilhes/eilhas
passearan
Conjuntivo
Presente
you
passeie
tu
passeies
el/eilha
passeie
nós
passéiemos
bós
passéiedes
eilhes/eilhas
passéien
Pretérito imperfeito
you
passeasse
tu
passeasses
el/eilha
passeasse
nós
passeássemos
bós
passeássedes
eilhes/eilhas
passeássen
Futuro
you
passear
4×
tu
passeares
el/eilha
passear
4×
nós
passearmos
bós
passeardes
eilhes/eilhas
passeáren
Condicional
you
passearie
tu
passearies
el/eilha
passearie
nós
passeariemos
bós
passeariedes
eilhes/eilhas
passearien
Imperativo
tu
passeia
2×
bós
passeai
Infinitivo pessoal
you
passear
4×
tu
passeares
el/eilha
passear
4×
nós
passearmos
bós
passeardes
eilhes/eilhas
passeáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.