Formas nominais
Infinitivo
patiar
3×
Particípio
patiado
Gerúndio
patiando
Indicativo
Presente
you
pátio
3×
tu
pátias
el/eilha
pátia
nós
patiamos
bós
patiais
eilhes/eilhas
pátian
Pretérito imperfeito
you
patiaba
tu
patiabas
el/eilha
patiaba
nós
patiábamos
bós
patiábades
eilhes/eilhas
patiában
Pretérito perfeito
you
patiei
tu
patieste
el/eilha
patiou
nós
patiemos
bós
patiestes
eilhes/eilhas
patiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
patiara
tu
patiaras
el/eilha
patiara
nós
patiáramos
bós
patiárades
eilhes/eilhas
patiáran
Futuro
you
patiarei
tu
patiarás
el/eilha
patiará
nós
patiaremos
bós
patiareis
eilhes/eilhas
patiaran
Conjuntivo
Presente
you
pátie
tu
páties
el/eilha
pátie
nós
pátiemos
bós
pátiedes
eilhes/eilhas
pátien
Pretérito imperfeito
you
patiasse
tu
patiasses
el/eilha
patiasse
nós
patiássemos
bós
patiássedes
eilhes/eilhas
patiássen
Futuro
you
patiar
3×
tu
patiares
el/eilha
patiar
3×
nós
patiarmos
bós
patiardes
eilhes/eilhas
patiáren
Condicional
you
patiarie
tu
patiaries
el/eilha
patiarie
nós
patiariemos
bós
patiariedes
eilhes/eilhas
patiarien
Imperativo
tu
pátia
bós
patiai
Infinitivo pessoal
you
patiar
3×
tu
patiares
el/eilha
patiar
3×
nós
patiarmos
bós
patiardes
eilhes/eilhas
patiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.