Formas nominais
Infinitivo
prenunciar
2×
Particípio
prenunciado
1×
Gerúndio
prenunciando
Indicativo
Presente
you
prenúncio
tu
prenúncias
el/eilha
prenúncia
3×
nós
prenunciamos
bós
prenunciais
eilhes/eilhas
prenúncian
Pretérito imperfeito
you
prenunciaba
tu
prenunciabas
el/eilha
prenunciaba
nós
prenunciábamos
bós
prenunciábades
eilhes/eilhas
prenunciában
Pretérito perfeito
you
prenunciei
tu
prenuncieste
el/eilha
prenunciou
nós
prenunciemos
bós
prenunciestes
eilhes/eilhas
prenunciórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
prenunciara
tu
prenunciaras
el/eilha
prenunciara
nós
prenunciáramos
bós
prenunciárades
eilhes/eilhas
prenunciáran
Futuro
you
prenunciarei
tu
prenunciarás
el/eilha
prenunciará
nós
prenunciaremos
bós
prenunciareis
eilhes/eilhas
prenunciaran
Conjuntivo
Presente
you
prenúncie
tu
prenúncies
el/eilha
prenúncie
nós
prenúnciemos
bós
prenúnciedes
eilhes/eilhas
prenúncien
Pretérito imperfeito
you
prenunciasse
tu
prenunciasses
el/eilha
prenunciasse
nós
prenunciássemos
bós
prenunciássedes
eilhes/eilhas
prenunciássen
Futuro
you
prenunciar
2×
tu
prenunciares
el/eilha
prenunciar
2×
nós
prenunciarmos
bós
prenunciardes
eilhes/eilhas
prenunciáren
Condicional
you
prenunciarie
tu
prenunciaries
el/eilha
prenunciarie
nós
prenunciariemos
bós
prenunciariedes
eilhes/eilhas
prenunciarien
Imperativo
tu
prenúncia
3×
bós
prenunciai
Infinitivo pessoal
you
prenunciar
2×
tu
prenunciares
el/eilha
prenunciar
2×
nós
prenunciarmos
bós
prenunciardes
eilhes/eilhas
prenunciáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.