Formas nominais
Infinitivo
rabiar
2×
Particípio
rabiado
Gerúndio
rabiando
Indicativo
Presente
you
rábio
tu
rábias
1×
el/eilha
rábia
21×
nós
rabiamos
bós
rabiais
eilhes/eilhas
rábian
Pretérito imperfeito
you
rabiaba
tu
rabiabas
el/eilha
rabiaba
nós
rabiábamos
bós
rabiábades
eilhes/eilhas
rabiában
Pretérito perfeito
you
rabiei
tu
rabieste
el/eilha
rabiou
nós
rabiemos
bós
rabiestes
eilhes/eilhas
rabiórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
rabiara
tu
rabiaras
el/eilha
rabiara
nós
rabiáramos
bós
rabiárades
eilhes/eilhas
rabiáran
Futuro
you
rabiarei
tu
rabiarás
el/eilha
rabiará
nós
rabiaremos
bós
rabiareis
eilhes/eilhas
rabiaran
Conjuntivo
Presente
you
rábie
tu
rábies
el/eilha
rábie
nós
rábiemos
bós
rábiedes
eilhes/eilhas
rábien
Pretérito imperfeito
you
rabiasse
tu
rabiasses
el/eilha
rabiasse
nós
rabiássemos
bós
rabiássedes
eilhes/eilhas
rabiássen
Futuro
you
rabiar
2×
tu
rabiares
el/eilha
rabiar
2×
nós
rabiarmos
bós
rabiardes
eilhes/eilhas
rabiáren
Condicional
you
rabiarie
tu
rabiaries
el/eilha
rabiarie
nós
rabiariemos
bós
rabiariedes
eilhes/eilhas
rabiarien
Imperativo
tu
rábia
21×
bós
rabiai
Infinitivo pessoal
you
rabiar
2×
tu
rabiares
el/eilha
rabiar
2×
nós
rabiarmos
bós
rabiardes
eilhes/eilhas
rabiáren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.