← ls berbos mirandeses
relhistrar
65 formas · 5 bezes ne l nuosso mirandés scrito
⚠ Este berbo stá cunjugado pula regra de la Cumbençon de 1999 i inda nun fui bisto por naide.
Formas nominais
Infinitivo
relhistrar
1×
Particípio
relhistrado
Gerúndio
relhistrando
Indicativo
Presente
you
relhistro
tu
relhistras
el/eilha
relhistra
nós
relhistramos
bós
relhistrais
eilhes/eilhas
relhístran
Pretérito imperfeito
you
relhistraba
tu
relhistrabas
el/eilha
relhistraba
nós
relhistrábamos
bós
relhistrábades
eilhes/eilhas
relhistrában
Pretérito perfeito
you
relhistrei
tu
relhistreste
el/eilha
relhistrou
nós
relhistremos
bós
relhistrestes
eilhes/eilhas
relhistrórun
Pretérito mais-que-perfeito
you
relhistrara
tu
relhistraras
el/eilha
relhistrara
nós
relhistráramos
bós
relhistrárades
eilhes/eilhas
relhistráran
Futuro
you
relhistrarei
tu
relhistrarás
el/eilha
relhistrará
nós
relhistraremos
bós
relhistrareis
eilhes/eilhas
relhistraran
Conjuntivo
Presente
you
relhistre
tu
relhistres
el/eilha
relhistre
nós
relhístremos; relhistremos
bós
relhístredes; relhistreis
eilhes/eilhas
relhístren
Pretérito imperfeito
you
relhistrasse
tu
relhistrasses
el/eilha
relhistrasse
nós
relhistrássemos
bós
relhistrássedes
eilhes/eilhas
relhistrássen
Futuro
you
relhistrar
1×
tu
relhistrares
el/eilha
relhistrar
1×
nós
relhistrarmos
bós
relhistrardes
eilhes/eilhas
relhistráren
Condicional
you
relhistrarie
tu
relhistraries
el/eilha
relhistrarie
nós
relhistrariemos
bós
relhistrariedes
eilhes/eilhas
relhistrarien
Imperativo
tu
relhistra
bós
relhistrai
Infinitivo pessoal
you
relhistrar
1×
tu
relhistrares
el/eilha
relhistrar
1×
nós
relhistrarmos
bós
relhistrardes
eilhes/eilhas
relhistráren
Las cunjugaçones son de l Verbix, que las fai a partir de la Convenção Ortográfica da Língua Mirandesa (Manuela Barros Ferreira et al., Câmara Municipal de Miranda do Douro, 1999). Usadas cun licença Creative Commons BY-NC. Las cuontas de cada forma son de l mirandés scrito de l nuosso arquibo: La Jinela, La Stória i l curso de mirandés.